26.11.20
Афери з квартирами

Афери з квартирами померлих і ще живих одиноких людей почастішали. Шахраї привласнюють житло, перепродують і заробляють шалені гроші. І навіть якщо після смерті господаря житла знаходяться родичі, повернути собі квадратні метри вони вже не можуть. 

Тільки в Києві ось таких квартир з відумерлою спадщиною за один день налічується від двох до п'яти. Для шахраїв це житло – ласий шматочок, оскільки у померлого родичів немає, і можна заднім числом переоформити договір дарування.

У разі виявлення таких квартир – сусіди мають звернутися до громадських рад при райдержадміністраціях, такі є в кожному районі.

Отож, як працює шахрайська схема?

Трикімнатну "сталінку" в центрі Києва навіть без ремонту оцінюють в 120 тисяч доларів. Саме така квартира зараз стоїть опечатаною, тому що власник помер навесні цього року, а родичів немає. Але оголошення про продаж вже можна знайти в інтернеті. Хоча за законом квартиру мають передати у власність держави.

"У цієї квартири з'явився новий власник, за документами, нібито померлий, ще в 2008 році в Донецьку переоформив цю квартиру договором дарування на іншу особу. І ця людина зараз з Донецька намагається реалізувати її на чорному ринку", – розповідає Юрій Петренко, член громадської ради при Печерській районній державній адміністрації.

Справа в тому, що спадок передають державі через рік після смерті власника. Але до цього часу його встигають тричі перепродати на чорному ринку, констатують громадські діячі. Така доля могла спіткати й двокімнатну в одному з престижних районів столиці, Печерському. Господар помер три місяці тому, дочка живе у США. Півроку, встановлені згідно з законом, ще не минули, тому прав на спадщину дочка поки не отримала. А документи на майно вже зникли. Але дії шахраїв таки встигли зупинити.

Шахраї не зможуть внести фіктивних даних про продаж або дарування майна, оскільки в реєстрі вже зазначено, що це відумерлий спадок (спеціальний юридичний термін).

Щоб не стати жертвою шахраїв, звертайтесь до агенції Rise Together.